Od paru lat korzystam z dość minimalistycznej konfiguracji na swoim 13-calowym laptopie.
Przy tak małym ekranie, każdy piksel się liczy. Preferuję, by Firefox zajmował całą dostępną przestrzeń, najlepiej bez ramki wokół okna. W przeciwnym przypadku niektóre strony zaczynają przełączać layout na mobilny.
Lata temu, jak tylko poznałem tiling window managery, szybko się do nich przekonałem. Ich idea jest prosta: otwarte okna zajmują całą dostępną przestrzeń. Jeśli uruchamiamy kolejną aplikację, poprzednie się odpowiednio zmniejszą. Do tego dochodzi obsługa workspace'ów. Umożliwia to nam posiadanie kilku wirtualnych pulpitów. Na pierwszym możemy mieć włączonego Firefoksa, na drugim kilka okienek z terminalami, na trzecim -- powiedzmy -- środowisko programistyczne.
Dodatkowo, tiling window managery, są zorientowane na obsługę za pomocą klawiatury. Ten fakt, w połączeniu z wykorzystaniem całej dostępnej przestrzeni, umożliwia wygodne i sprawne poruszanie się po otwartych oknach.
Dotychczas spędziłem trochę czasu z awesome, dwm oraz i3. Ten ostatni to mój aktualny wybór.
A teraz przejdźmy do tytułowych ulubionych narzędzi. Chce przedstawić część programów z których korzystam na co dzień.
Neovim (kontynuacja Vima) jest moim domyślnym edytorem tekstu. Do odtwarzania multimediów preferuję mpv. youtube-dl służy mi do pobierania plików (działa nie tylko z YouTubem). Do przeglądania internetu i poczty preferuję projekty od Mozilli: Firefox oraz Thunderbird.
Czasem do pobierania używam (obok Wgeta) narzędzia o wdzięcznej nazwie aria2.
Za terminal multiplekser służy mi tmux, do oglądania PDF-ów mam mupdf, do synchronizacji danych między urządzeniami jest Syncthing.
Do backupów serdecznie polecam borgbackup. Ma wbudowane mechanizmy szyfrowania, kompresji, deduplikacji danych oraz usuwania starych kopii zapasowych.
Z IRC-a korzystam poprzez WeeChat, chociaż kiedyś byłem zwolennikiem Irssi.
Taskwarrior to moje konsolowe narzędzie do zarządzania zadaniami czy planami, a także listą rzeczy do przeczytania.
Na koniec wspomnę tylko o współczesnym zamienniku ls
: narzędziu exa.
A jeśli ktoś ma ochotę na chwilę (trudnej) rozrywki, to polecam sprawdzić debianową paczkę bastet
. Ot, taka zmodyfikowana wersja Tetrisa.