Notka do mnie z przeszłości.
Przygotuj się na wykład
Przeczytaj adekwatny fragment podręcznika przed wykładem. Powoli, z zastanowieniem. Upewnij się, że rozumiesz notację oraz poszczególne kroki rozumowania. Zrób samodzielnie każdy problem, który przedstawia autor. Jeżeli czegoś nie rozumiesz to napisz odpowiednie pytanie i spróbuj na nie odpowiedzieć. Najpierw bez research'u, a następnie z pomocą książek i innych źródeł.
Później zadaj te pytania w odpowiednim momencie wykładu (o ile prowadzący sam nie wyjaśni twoich wątpliwości).
Zrozum i przećwicz
Te dwa elementy się pięknie przeplatają. Trudno jest zrozumieć ideę bez zrobienia przykładów. Trudno jest zrobić przykłady bez zrozumienia idei. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest metoda "krok tutaj, krok tam" - zrozum o co chodzi w danym twierdzeniu, zrób kilka przykładów. Zrozum lepiej, o co chodzi. Zrób inne przykłady. Co prowadzi do kolejnego podpunktu - zróżnicowania źródeł.
Zróżnicuj źródła
Pamiętaj, że warto spojrzeć na te same pojęcia z różnych perspektyw, a twierdzenia można dowodzić na wiele sposobów. Zerknij na tok rozumowania innych matematyków. To ułatwia poruszanie się po wielu gałęziach tej nauki. Przykładowe źródła:
- stare egzaminy,
- własne notatki,
- prace domowe,
- zadania z ćwiczeń,
- przykłady z książek,
- przykłady z wykładów,
- zbiory zadań.
Wizualizuj
Baw się wykresami i zmiennymi, zobacz co się dzieje przy skrajnych przypadkach. Czasem manualnie policz i rozrysuj, innym razem skorzystaj z Wolfram|Alpha, Mathematica et cetera.
Bądź na bieżąco
Zarówno z teorią, jak i z zadaniami.
Uprawianie matematyki jest jak uprawianie sportu. Dlatego ważne jest, żeby nie być jedynie kibicem.
Przechowuj swoją listę zadań z poszczególnych działów/przedmiotów. Wracaj do poleceń, które sprawiają trudność. I nie zostawiaj takich przykładów bez odpowiedzi.
Inne
- Osoby prowadzące ćwiczenia oraz wykładowcy chętnie pomogą. Konsultacje czekają.
- Dokładnie przestudiuj ocenione kartkówki/kolokwia/egzaminy. Zwróć uwagę nie tylko na błędy, ale również na poprawne rozwiązania.
- Rozdziel studiowanie różnych przedmiotów matematycznych innymi, preferencyjnie humanistycznymi.
- Stwórz listę rzeczy do zapamiętania. Zawrzyj w niej twierdzenia, dowody, wzory oraz używane symbole (wraz z ich znaczeniami).
Opracowano na podstawie Math Study Skills oraz 10 Steps to Improving Your Study Skills.